Sondaj Kuyusu Bakımı

Sondaj kuyusunun bakımı, su çıkarılan sondaj kuyularının belli aralıklarla kontolüdür. Zamanla çıkabilecek sıkıntıların kuyu bakımı ile önüne geçilebilir. Düzenli bakımı yaptırılan kuyular sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir.

Yer altı suyunun verimli ve sürekli elde edilmesi için kuyu bakımı şarttır. Zamanında bakımı yapılmayan kuyularda su verimliliği azalacaktır.

Sondaj yapılacağı zaman, metre fiyatının ucuz olmasından ziyade, açılan kuyunun kalitesi ve su verimliliği ön planda tutulmalıdır.

Kuyu Temizliği yapmak, kuyuda bulunan bakterilerin temizlenmesinde büyük rol oynar. Pompanın çektiği kum miktarını düşürür dalgıç pompanın ömrünü uzatır. Kum birikmesini önleyerek kuyunun çökmesinin önüne geçer ve kuyunun tabanında oluşan dolguyu engeller.

 

Sondaj Yapılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sondaj işlemi başlanmadan önce iyi bir zemin etüdü yapılmalıdır ve bu işlemin sonucunda sondaj için en uygun nokta tespit edilmelidir.

 

Bu işlemin ardından delme işlemi başlamalıdır. Delme bittikten sonra, gerekli derinliğe ulaşıldığında delme boruları ve matkap dışarı çıkarılır.